درباره برزن

بی‌اندازه در شهر ما برزن‌ست
به هر برزنی ده‌ هزاران زن است

 

سهم و بهره زنان از کوی و برزن و محله و شهر و از فضاها و خدمات عمومی چقدر است؟ چقدر با خیال راحت و امنیت خاطر می‌توانند در این فضاها حضور داشته باشند و از امکانات و اماکن شهری بهره ببرند؟ آیا وقتی نقشه اجتماعی شهر را می‌کشیدند کسی به نیازها و مطالبات و آمال و آرزوهای زنان در برنامه‌ریزی، طراحی و مدیریت فضاهای شهری فکر کرد؟ آیا صدایشان به گوش تصمیم‌گیران، برنامه‌ریزان و سیاستگذاران می‌رسد؟

برزن یک پروژه کوچک مردم‌نهاد است که به ابتکار داوطلبانه گروهی از فعالان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های بین‌المللی در حوزه‌های توانمندسازی زنان، فضای زندگی و توسعه پایدار شهری و مشارکت داوطلبانه شهروندان شکل گرفته است. برزن می‌خواهد که صدای زنان در انتخابات شوراهای شهر و روستا شنیده شود و نیازها و مطالباتشان به گفتمان مدنی و اجتماعی راه یابد. هدف ما از اجرای این پروژه آن است که با کمک گروه‌های منسجم محلی و سازمان‌های مردم نهاد فرصتی فراهم کنیم تا:

 • رای‌دهندگان و سیاستگذاران از نیازها و مطالبات خاص زنان و دختران در فضای زندگی‌شان آگاه شوند.
 • بهترین و مناسب‌ترین روش‌ها را برای شناسایی، طرح و پیگیری این مطالبات پیدا کنیم و به کار بگیریم.

تاکنون بیشتر تلاش‌ها برای گسترش مشارکت زنان در انتخابات بر افزایش تعداد نامزدهای زن، تشویق رای‌دهندگان به انتخاب زنان و افزایش زنان نماینده در شوراها تمرکز داشته‌‌اند. چنین تلاش‌هایی بسیار مهم، سرنوشت‌ساز و قابل تقدیرند، اما کافی و وافی نیستند. در کنار این اقدامات، کیفیت حضور و مشارکت زنان در مناسبات اجتماعی، میزان دسترسی و کنترل‌شان بر منابع و ساختارهای قدرت و همچنین بسترهای اجتماعی موجود، باید در نظر گرفته شود و در صورت نیاز بهبود یابد. این اقدامات، مشارکت زنان و دختران را فارغ از پیشینه‌ها و موقعیت اجتماعی، فرهنگی، تحصیلی و اقتصادی‌شان برمی‌تابد. زنان و دختران تحصیلکرده یا بی‌سواد، شهری یا روستایی، پیر یا جوان، مجرد یا متاهل، توانا یا کم‌توان همه در این فرایند سهیم هستند و هریک برحسب توان نقشی سازنده ایفا می‌کنند. مشارکت راستین و بنیادین زنان، به معنای مشارکت آن‌هایی است که اتفاقا ضعیف‌ترند و صدایشان کم‌تر به گوش می‌رسد: فقیران، خارج از مرکز نشین‌ها، آن‌هایی که از خشونت در خانه و جامعه محلی خود رنج می‌برند.

مشارکت موثر زنان در انتخابات، دامنه اختیارات و حقوق اجتماعی آنها را افزایش میدهد و  درخواست از نامزدهای انتخاباتی و پیگیری مطالبات از آنها بعد از تصدی مسوولیت، یک فرایند توانمندسازی جمعی را رقم می‌زند. آنها باید بدانند و بتوانند علاوه بر بهبود روابط باا نمایندگان روند رسیدگی به خواسته‌هایشان را به طور اصولی، قانونی و به دور ازز حساسیت‌ها و جانبداری‌های سیاسی پیگیری کنند. در این بین، نقش سازمان‌های مردمم نهاد و گروه‌های منسجم محلی در تسهیل برقراری ارتباط بین مردم و نمایندگان غیر قابلل انکار است. این سازمان‌ها و گروه‌ها به دلیل پشتوانه مردمی، قدرت قابل توجهی در بسترسازی و بسیج اجتماعی دارند و قادرند در قالب فرایندهای توانمندسازی چند جانبه:

 • مشارکت گروه‌های مختلف اجتماعی از جمله زنان و گروه‌های آسیب پذیر را جلب کنند؛
 • بدون در نظر گرفتن تفاوت‌های سنی، جنسی و فیزیکی، نسبت به ایجاد فرصت‌های برابر برای شنیده شدن صدای شهروندان اقدام کنند؛
 • با ارایه آموزش‌های مناسب در خصوص روند انتخابات و نحوه درست درخواست از نامزدهای انتخاباتی، ظرفیت‌های موجود شهروندی را افزایش دهند؛
 • به این ترتیب و با تکیه بر نقاط قوت و توانایی‌های فعلی، ظرفیت‌های جدیدی را در جهت تسهیل فرایندهای انتخاباتی ایجاد کنند.

با چنین تدابیر و اقداماتی است که شهروندان معمولی تبدیل به شهروندان حرفه‌ای، مسئولیت‌پذیر و مشارکت‌جو می‌شوند. بعد از این مرحله، زنان و گروه‌های آسیب‌پذیر هم قادر خواهند بود در یک موضع همسطح پیش و پس از انتخابات مطالبات خود را مطرح کنند، جامعه محلی را آگاه سازند و سیاستگذاران را پاسخگو و متعهد نگاه دارند.

برزن با ارایه خدمات به سازمان‌های مردم نهاد و گروه‌های محلی و منسجم زنان قصد دارد این روند رو به رشد را تسهیل کند؛ خدماتی از قبیل

 • برگزاری جلسه‌های مشاوره اختصاصی رایگان
 • برگزاری سخنرانی و سمینارهای آموزشی آنلاین
 • تدوین راهنماهای آموزشی و دستورالعمل‌های ساده اجرایی
 • معرفی تجربه‌های بین‌المللی و ادبیات به روز دانشگاهی

شرکت‌کنندگان در دوره‌های آموزشی برزن می‌توانند دانسته‌های جدیدشان را در پروژه‌های کوچک محلی به تجربه‌هایی بی بدیل تبدیل کنند و در حی طراحی و اجرای پروژه ازز مشاوره‌های فنی متخصصان برخوردار شوند؛  پروژه‌هایی مانند:

 • شناسایی و طرح نیازها و مشکلات محلی زنان و خانواده‌ها با روش‌های مشارکت جمعی
 • راه‌اندازی کمپین‌های مسئله‌محور برای آگاه‌سازی عمومی از خواسته‌های محلی و شهری زنان و خانواده‌ها
 • طراحی سازوکارهایی برای برقراری تماس و آشنا کردن نامزدهای انتخاباتی از مطالبات زنان و خانواده‌ها

نه تنها پخش و تکثیر منابع و مطالبی که برزن ارایه و منتشر می‌کند برای استفاده عمومی آزاد است، که تشویق هم می‌شود. نیت ما این است که سبب خیر شویم. از شما هم دعوت می‌کنیم تا محتوای برزن را به دست هر کسی یا گروهی که می‌شناسید برسانید، بلکه با استفاده از آن چاره‌ای گشوده و نیازی برطرف شود.