چطور زمینه را برای ترویج مطالبات آماده کنیم؟

فرض کنید که می‌خواهید یک کمپین کوچک محلی راه بیاندازید و ترویج کنید تا مسئولان محلی و شهری به یک نیاز یا مطالبه خاص زنان توجه کنند و آن‌ را درطراحی، بودجه‌بندی، پیاده‌سازی و مدیریت برنامه‌ها و کارهای مرتبط با فضای زندگی عمومی در نظر بگیرند. به زبان ساده‌تر می‌خواهید ترویج‌گری کنید؛ ترویج‌ نگاه جنسیتی داشتن در برنامه‌ریزی و مدیریت شهر و محله‌تان: این که سیاستگذاران (اعم از اعضای شورای شهر، مدیران شهرداری و نهادهای تابعه مانند سازمان زیباسازی، نیروی انتظامی، اداره بهداشت، گردشگری و هر سازمان مرتبط دیگری) متوجه شوند که اصلا زنان هم مطالباتی خاص خود برای فضای زندگی‌شان دارند و این مطالبات را هنگام تصمیم‌گیری لحاظ کنند. خب حالا چطور برای کار ترویج‌گری‌تان باید زمینه‌سازی کنید؟ از کجا باید شروع کرد؟

اول از هر چیز، موضوع یا مسأله‌ای را که می‌خواهید مطرح کنید تجزیه و تحلیل کنید. موضوع را به مولفه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و با تفحص درباره تاثیرگذاری موضوع بر افرادی که با آن‌ها کار می‌کنید، راهبردی‌ترین موضوع را انتخاب کنید. ببینید که این افراد خواهان چه تغییراتی هستند و به چه تغییراتی نیاز دارند.

به روشنی توضیح دهید که خواستار دگرگونی در چه چیز هستید. شما و دیگران چه راه‌حل‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

فرآیندهای سیاست‌گذاری را درک کنید. موضوعات مختلف چگونه به دستورکار سیاست‌گذاری راه می‌یابند. در چه مراحلی می‌توان از مداخله موثر استفاده کرد؟

فضای تصمیم‌گیری را بررسی کنید. چه نهادهایی می‌توانند درباره موضوع تصمیم‌گیری کنند؟ چه کسی و چه وقت تصمیم می‌گیرد؟ «اهداف» اصلی و فرعی برای ترویج‌گری و تاثیرگذاری بر سیاست را بشناسید – یعنی کسانی که قدرت تصمیم‌گیری دارند و کسانی که می‌توانند بر این تصمیم‌گیرنده‌ها اعمال نفوذ کنند.

موقعیت‌ها و فرصت‌های موجود را بسنجید و ببینید که آیا برای اعمال نفوذ موقعیتی وجود دارد؟

دوستان و متحدان احتمالی شما در این کار چه کسانی هستند؟ متحدان خود را اولویت‌بندی کنید و کار شبکه‌ای را آغاز کنید.

مخالفان احتمالی شما چه کسانی هستند؟ چه دلایلی دارند، چگونه می‌توان با این استدلال‌ها برخورد کرد؟

برای به عهده گرفتن ترویج‌گری ظرفیت گروهی و سازمانی خود را همراه با ظرفیت و امکانات متحدان‌ بسنجید و بررسی کنید. چه کسی قرار است چه کاری را به عهده گیرد؟ منابع انسانی و مالی چه زمانی مورد نیازاند؟ برای برطرف کردن ضعف‌ها با مشکل‌گشایی گروهی راه‌حل پیدا کنید.

با استفاده از ابزار ترویج‌گری – که عبارتند از جلسات مذاکره و لابی‌گری، سمینارها وهمایش‌ها، جلسات توجیهی سیاست‌‌ها، مستندسازی تحقیقات، دیدارهای تجربی، پوشش رسانه‌ای و غیره – راهکاری برای تاثیرگذاری بر اهداف فرعی و اصلی به وجود آورید.

برآوردی از هزینه‌های لازم به دست آورید و بودجه‌ای فراهم کنید.

تمام فعالیت‌های جزئی و مسئولیت‌های فردی را برنامه‌ریزی کنید و انجام دهید.

هر چند وقت یک‌بار دگرگونی‌هایی را که در شرایط محلی فعالیت شما ایجاد شده بررسی کنید، موفقیت‌ها و شکست‌های اقدامات خاصی را که داشته‌‌اید و راهبرد کلی ترویج‌گری خود را بسنجید و اگر ضروری است آن‌ها را تعدیل بدهید.

و به این فکر کنید که… راهکار ترویج‌گری شما کی به پایان می‌رسد؟ اگر موفق شوید که سیاستی را تغییر دهید چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا در شکل دادن به سیاست‌ها و اجرای آن‌ها با دولت همکاری خواهید کرد و یا کنار می‌روید تا از بدنه دولتی دور بمانید؟ اگر در زمینه‌ای از کار دست بکشید، تصمیم‌تان چه تاثیری بر عملکرد همکاران شما در سازمان‌های دیگر خواهد گذاشت؟  

همرسانی: