برنامه‌ریزی برای اقدام با ۶ پرسش

بعضی اوقات برای کارهایی برنامه‌ریزی می‌کنید که تنها یک بار انجام می‌شوند، مانند مشارکت در کمپین فرد و یا گروهی دیگر یا برگزاری برنامه‌ای که قرار نیست تداوم داشته باشد. اما مواقعی هم برنامه‌ریزی برای اقدام بخشی از استراتژی کلی کمپین شما است، و هر اقدام و برنامه‌ای در روند دستیابی به اهداف معین شده آن استراتژی یک گام به جلو شمرده می‌شود. در چنین شرایطی چطور می‌توان برای هر اقدام عملی طوری برنامه‌ریزی کرد که با موفقیت همراه باشد؟

روند زیر به شما کمک می‌کند در فرآیند برنامه‌ریزی شش سوال از خودتان بپرسید تا اقدام عملی شما به موفقیت بیانجامد:

چرا برای این اقدام عملی برنامه‌ریزی می‌کنید؟
هدف چیست؟ می‌خواهید به چه چیزی برسید؟ جای این اقدام عملی در تصویر بزرگتر کمپین شما چیست؟

چه پیامی در این اقدام داده می‌شود؟
«پیام» باید ساده، واضح و روشن، و مرتبط با هدف باشد تا اقدام شما موثر واقع شود. سعی کنید بیش از یکی یا دو استدلال‌ در پیام‌تان نباشد. پیام را به طرق مختلف نوشتاری، تصویری و گفتاری انتقال دهید.

کدام مخاطب هدف اقدام شما خواهد بود؟
«این پیام باید به گوش چه کسی برسد؟ مخاطب گروه هدف کیست؟  مخاطب یا گروه هدف شما گاه ممکن است اعضای یک تیم در شرکتی باشند یا کارمندان دولت، و گاه با بخشی از عموم مردم سر و کار داشته باشید و یا رسانه‌ها هدف شما باشند. طراحی و نحوه انتقال پیام با توجه به مخاطب تغییر می‌کند. 

کجا این اقدام انجام خواهد شد؟
آیا محل خاصی هست که تاثیرگذاری این اقدام را به حداکثر برساند؟ برای مثال، ممکن است به‌ سراغ مکانی نمادین یا محلی که توجه بیشتری را به خود جلب می‌کند، بروید. گاهی دست‌مان در انتخاب محل خیلی باز نیست – مثلا، اگر بخواهیم درباره محصولات کشاورزی با تغییر ژنتیکی کاری انجام دهیم، باید به محل کشت این محصولات برویم.

چه وقتی پیام شما بهتر شنیده خواهد شد؟
آیا زمان خاصی هست که اثر اقدام شما را به حداکثر می‌رساند؟ آیا می‌خواهید این اقدام همزمان با جلسه یا همایش خاصی باشد یا به زمان بازدید یکی از سیاست‌مداران یا اشخاص عالی‌رتبه فکر کرده‌اید؟ آیا قرار است اقدام شما همزمان شود با بیانیه‌ای عمومی (که نهادی یا دولتی منتشر می‌کند) یا بیانیه‌ای مطبوعاتی (از طرف نهادی)، یا در واکنش به شروع جنگی یا هر نوع بی‌عدالتی‌ دیگری باشد؟ ممکن است بخواهید اقدام شما در حضور رسانه‌ها (یا با دعوت از آن‌ها) انجام شود یا در زمان حضور پررنگ مسافران درون شهری و یا خریداران بازار صورت گیرد.

چگونه می‌توان پیام را به مخاطب رساند؟
این اقدام چه شکلی خواهد داشت؟ از چه تاکتیک (یا تاکتیک‌هایی) باید استفاده کرد؟  آیا به دنبال اقدام مستقیم هستید یا می‌خواهید توجه رسانه‌ها را جلب کنید؟ گاه فقط به دنبال افزایش آگاهی عمومی هستیم و برای رسیدن به این هدف می‌توان از غرفه‌های خیابانی یا توزیع برگه و بروشور استفاده کرد.
همرسانی: